Udržať tajomstvo vyžaduje silnú vôľu

PrekvapenieUdržať tajomstvo môže byť ťažké, a v prípade, že ide o šťavnaté tajomstvo, takmer nemožné.

Nepovedať niečo, čo ste sa práve dozvedeli, vyžaduje silnú vôľu. Ak viete, že vaša vôľa nie je dosť silná, radšej si tajomstvo ani nevypočujte.

Tri britské psychologičky v odbornom časopise Psychologies radia, čo robiť, ak sa tak už stalo.

1. Posilňujte putá
Rozprávanie a udržiavanie tajomstiev často prezradí, kto sú naši známi, blízki či najlepší priatelia. Dôvera je totiž dôležitou zložkou priateľstva, hovorí sociologička Jan Yagerová. Ak vám priateľka prezradí tajomstvo, berte to ako šancu na zlepšenie svojho vzťahu s ňou. Dajte jej najavo, že vám na nej záleží.

2. Ovládajte nutkanie
Kto má tajomstvo, akoby sa vracal do detského sveta, kde nevládne logika, len nutkanie – hovorí psychologička Linda Blairová. Pri nutkaní vyzradiť tajomstvo však radí vydržať 24 hodín. Dobrý pocit z toho, že ste sa ovládli, vyváži krátkodobý ošiaľ z toho, že máte tajné informácie.

3. Zložte bremeno
Ak vás tajomstvo ťaží, zverte ho denníku. Zmenšíte si tak bremeno, ktoré vlečiete na svojich pleciach. „Nositeľom tajomstva sa tak namiesto vás stanú stránky denníka, čím sa emocionálne spamätáte,“ odporúča psychoterapeutka Jackee Holderová. Len denník nenechávajte ležať na nestráženom mieste.

4. Nepredbiehajte sa

Dobré správy priam volajú po vyzradení, hovorí Yagerová. Nové zamestnanie či tehotenstvo by však mal oznámiť ten, koho sa to týka, osobne. Ak šťastie svojej priateľky prezradíte ostatným vy, pokazíte jej radosť. Nech už ste na priateľov či blízkych akokoľvek hrdá, nechajte ich, aby svoje radostné správy oznámili oni.

A kedy tajomstvo radšej prezradiť?

Existujú situácie, keď sa tajomstvo musí dostať von. Uškodí tajomstvo vám alebo inej nevinnej osobe? Je uchovávanie tajomstva nebezpečné? Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, pravdepodobne bude lepšie prezradiť ho.

AUTOR a ZDROJ: Katarína Sedláková pre oŽene.sk