Súhra medzi syrom a vínom pretrváva už storočia

Syr a vínoZ vyše sedemsto druhov syra môžeme väčšinu dobre kombinovať s mnohými vínami.

Čaša vína, k tomu kus syra a chrumkavý chlieb – to je symbol jednoduchého života, ale aj dokonalej labužníckej harmónie. Syr a víno majú mnoho spoločného: sú to prírodné produkty s podobným výrobným procesom, starostlivo sa ošetrujú a nezriedka sa aj spolu konzumujú.

Syry obsahujú mliečne bielkoviny, ktoré zjemňujú chuť vína, a víno zasa zvýrazňuje chuť syra. Nízkotučný polotvrdý syr sa na niektorých konkurzoch vín používa ako degustačný kúsok na neutralizáciu chutí vína. Z vyše sedemsto druhov syra môžeme väčšinu dobre kombinovať s mnohými vínami.

Iba pred podávaním najjemnejších alebo najvýraznejších syrov a vín je potrebné starostlivo uvážiť kombináciu. Aby sme si mohli toto spojenie čo najlepšie vychutnať, musíme okrem vína vytemperovať aj syr na 18 až 20 ˚C. Pri tvrdých syroch záleží vždy na stupni vyzretosti a obsahu tuku.

Kvalitne vyzreté syry, charakteristické pikantnou arómou a mierne sladkastou orieškovo-korenistou chuťou, napríklad pecorino, parmigiano, gruyère alebo čedar, sú ideálnym partnerom pre zrelé stredne plné a plné suché červené vína korenistej arómy, napríklad Chianti Riserva, Brunello di Montalcino, Rioja Reserva alebo guľaté čiernymi ríbezľami voňajúce víno z Médocu.

Správnou voľbou je aj čaša cabernetu sauvignon z barikového súdka z našich viníc. K mierne vyzretému čedaru s mäkším cestom a orechovomaslovou chuťou môžeme servírovať aj plné harmonické chardonnay z nového dubového súdka alebo biskvitom voňajúce suché plnšie šumivé víno. 

Mladšiemu ementálu alebo slovenskému Primátorovi pristane partnerstvo s plnšími, nie však výrazne kyslými bielymi vínami, napríklad so zrelším zaguľateným nemeckým rizlingom z Badstube, s barikovaným kalifornským sauvignonom alebo s uhladeným domácim rulandským šedým z kategórie výberov z hrozna.

Zrelší ementálsky syr môžeme okrem spomínaných vín zapíjať aj ľahším a hladkým ovocným suchým červeným, akým je Beaujolais Villages alebo slovenský modrý portugal či mladé svätovavrinecké. Parené miesené syry sa delia do viacerých podskupín, ktoré sú odlišné nielen konzistenciou, ale aj arómou a chuťou.

Najjemnejším predstaviteľom je mozzarella. Tú vhodne zladíme s voňavým vínom – jemným a elegantným bielym, napríklad s talianskym Trebbianom z Lugana alebo s mladým suchým devínom.

Milovníci červených vín môžu skúsiť aj suché, hladké a šťavnaté Dolcetto D’Alba z Piemontu. Slovenská neúdená parenica a bulharský kaškaval sú ovčie syry s pikantnou, mierne slanou chuťou. Preto si žiadajú vína s výraznejšou kyselinkou – rizling rýnsky, neuburské alebo rulandské biele.

Pasujú aj k výraznejším červeným vínam, bohatším na obsah tanínov – frankovke, burgundskému pinotu alebo k odrode adré. Do skupiny parených syrov patrí aj oštiepok, ten je však zvyčajne údený. K nemu volíme vína výraznej vône a elegantnej, vyrovnanej chuti. Z bielych skúsme alsaský gewürztraminer alebo fľašovo zrelý tramín červený.

Najvhodnejším partnerom k údeným syrom všeobecne sú vyrovnané bohaté suché červené vína z nových dubových súdkov.

Autor článku: Štefan Valovič

ZDROJ:  TREND Víno  http://vino.etrend.sk/vinna-encyklopedia/suhra-medzi-syrom-a-vinom-pretrvava-uz-storocia.html