Spoločenská etiketa a prirodzenosť

Pri slove spoločenská etiketa sa väčšina ľudí zhrozí, skamenie a začne fungovať v kŕčovitom režime. Stratí sa ich prirodzenosť i zmysel pre humor, ktorý tak dôležitý na prežitie v dnešnej dobe bez psychickej ujmy. Preto sa uvoľnite a pokúste sa nájsť pri situáciách kde sa vyžaduje určité správanie na úrovni v sebe primeranú prirodzenosť. Nemýľte si ale prirodzenosť s vulgárnym správaním či rozdrapovaním sa.

Prirodzený znamená byť uvoľnený keď neviete použiť správnu vidličku alebo kde sa máte postaviť v spoločnosti . 

Ak sa vám javí že ste neistý skúste sa jednoducho pred dotyčným priznať že ste nervózny alebo že máte trému. Vždy to bude vypadať prirodzenejšie a môžete tým len získať určité sympatie.

Iné je ale ak jednáte s človekom ktorého musíte presvedčiť o svoje ráznosti, suverenite a osobnosti. Napríklad pri pohovore na vedúcu funkciu.  Tu jednoducho zaváhať nemôžete a dotyčný hneď z prvého dojmu môže usúdiť, že ste nevhodný kandidát.

Ďalším miestom v bežnom živote kde sa  stretávame so spoločenskou etiketou je reštaurácia. Ak sa bojíte že sa ofŕkate polievkou na významnejšom stretnutí, tak si ju radšej ani neobjednávajte. A ak vám ju budú servírovať horúcu dostanete sa do ďalšej  skrumáže. Musíte ju nenápadne chladiť resp. čakať kým sa vychladí, pozor aj na chlípanie.

Všeobecne povedané – snažte sa pri situáciách v ktorých sa necítite prirodzene odľahčiť napätie primeraným vtipným gestom alebo kratučkou (ale skutočne len kratučkou) historkou. Možno zistíte že aj váš náprotivok je nervózny a sám si nie je istý vystupovaním v týchto situáciách.

Každý by ale mal na sebe trochu preventívne popracovať a napríklad pri „sólo“ obede si vyskúšať primerané vystupovanie a stolovanie. Neskôr sa vám to môže zísť.

Vyskúšajte si  zahrať scénku pred zrkadlom. Tu najlepšie uvidíte čo robíte zle alebo neprirodzene. Držanie tela, grimasy a podobne. Dajte si jednu ruku do nohavíc a druhou gestikulujte. Pri menej formálnom stretnutí  bude vypadať váš celkový prejav podstatne uvoľnenejšie ako postoj dreveného panáka (obe ruky pri tele a nohy spolu).

Mimochodom upravené vlasy, fúzy, nechty a odev sú súčasťou nielen spoločenskej etikety ale aj bežného života. A tu svoje vystupovanie začínate. Ak  sa budete snažiť niekoho presvedčiť o tom že etiketa vám nie je cudzia a že ste len momentálne nervózny, myslite na to že neupravený zovňajšok poodhalí skutočnú realitu.

Nadarmo sa nehovorí že prvý dojem je najdôležitejší. Ešte pred tým ako niečo poviete sa dá vyčítať či pod oblekom alebo krásnymi šatami skrývate zanedbané telo, ktorému základy etikety absolútne nič nehovoria alebo len rozpačitú osobu, ktorá ale skvelo reprezentuje svoje  telo.

AUTOR:  Spoločenská etiketa